ISTANBUL HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN telefon numarası

Diğer

yenideninsa

Eşref Küçükateş: “İşinizi büyütüp, Kazancınızı arttıracak “LONCA İş Buluşmaları” başlıyor.

- +

Milli ve Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) ve LONCA İş Buluşmaları (LİB) Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Küçükateş Esnaf Bülteni Dergisi’nin etkinliği olan Milli ve Yerli Esnaf Buluşmalarının “LONCA İş Buluşmaları” adıyla başlamaya hangi aşamalardan sonra geldiğini, işini büyütmek, kazancını arttırmak isteyenler ile topluma ve ticaret hayatına sağlayacağı faydaları anlattı.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1960 İstanbul doğumluyum. 7 yaşımdan itibaren babamın beni Cumartesi Pazar günleri çatal-kaşık-bıçak gibi paslanmaz mutfak eşyaları satmak için pazara götürmesiyle başlayan bir ticaret hayatım var. Ayrıca bizim yaşımızdakiler hatırlar o zamanlarda okuldan çıkınca sokaklarda simit satıyorduk, galeta satıyorduk. 11-12 yaşıma geldiğimde babam Pazar işlerini tamamen bana bıraktı. Pazar tahtamı kiralar, Tahtakale’den malları almaya kendim giderdim. Bu sayede piyasanın ve ticaretin can damarı Tahtakale ile küçük yaşlarda tanışmış oldum.

Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümü Mezunuyum ancak çok istemem ve bir soğuk demir atölyesi açmak için gerekli takım ve el aletlerini satın almış olmama rağmen anarşinin çok şiddetli olduğu ve 1980 ihtilali zamanları olması dolayısıyla dükkânımı açamadım.

Vatani görevimi bitirdikten sonra bir fabrikada Metal İşleri alanında mesleğimi yaptım bir taraftan da Cumartesi-Pazar günleri pazarlarda ve akşam işten çıktıktan sonra cadde esnafına Poşet ve benzeri ambalaj malzemeleri sattım. Bir süre sonra müşterilerim çoğalınca bir dükkân açarak Fabrikadan ayrıldım.

Ambalaj işi devam ederken, 91 yılında 2 ortağımla Birlikte Faizsiz kampanyalı satış sistemiyle Otomobil-Ev satış şirketi BEYAT Organizasyonu Kurduk. 28 Şubat Sürecinin etkilerinin devam ettiği 1996 yılı ve sonraki yıllarda bu sisteme talebin azalması nedeniyle 1999 yılında bu işimizi sonlandırdık.

Otomotiv işi yaparken başladığımız İnşaat ve Dekorasyon işlerimize devam ettik. 2009 yılında Medya Sektörüne girerek Esnaf Bülteni Dergisini çıkartmaya başladım. Halen devam etmekteyiz. Evliyim, hepsi evlenmiş 3 evladım ve onların bu saadetlerinden meydana gelmiş 6 torunum var.

Lonca iş buluşmaları nedir?

Medya sektörüne girdiğimiz 2009 yılından bugüne esnaf bülteni dergisini her ay aralıksız çıkartmaktayız. Esnaf Bülteni Dergisi’nin önemli bir Misyonu ve Vizyonu olmalı ve bir dizi etkinlikler gerçekleştirmemiz gerektiğini gördük.  Ne yapabiliriz diye araştırmaya başladığımız zamanlarda, Cumhurbaşkanımız Kasım 2015 tarihindeki Yenikapı Mitinginde Milletvekilleri “Milli ve Yerli Olmalı” demişti. AHİ’liği ve kurallarını iyi bilip yaşayan ve yaşatan olmak istediğimiz içinde “Milli ve Yerli” kelimesi ile AHİ’liğin ortak noktaları olduğunu yakaladık ve 2016 yılı Ocak ayında ‘MİLLİ VE YERLİ ESNAF BULUŞMALARI’nı başlatarak misyonumuzu yerine getirecek ve bizleri Vizyonumuza ulaştıracak ilk adımı attık.

“Milli ve Yerli Esnaf Buluşmaları” adı altında 32 Toplantı gerçekleştirdik. Yeniden İnşa Derneği (YENİDER) ve Milli Yerli Esnaf Platformu (MİYEP) bu dönemde kurduk. http://www.esnafbulteni.com/miyep-ve-yenider-yonetim-ve-danisma-kurulu-yeni-sezonun-yol-haritasini-belirledi/137452/

Bu toplantılarda çok sayıda esnaf ticaretini geliştirdi yeni ortaklıklar kurdu.

Esnaf; “Sınıflar (Loncalar)” demek…

Selçukluda başlayıp Osmanlıda devam eden ve Cumhuriyetle birlikte tarihte kaybolup bu güne sadece tiyatro sahnelerinde ŞED kuşanma töreni kalmış olan; AHİ teşkilatı Loncalardan ve Loncaları oluşturan sanatkâr-zanaatkâr-üretici-tüccar-tacir-perakendeci ve tüketicilerden meydana gelmekte. Ayakkabıcılar-Bakırcılar-Marangozlar- Sepetçiler gibi meslek dalları ve sektörler hepsi birer LONCA idi.

2019-2020 yılı sezonuna girerken ayda bir defa yaptığımız Milli ve Yerli Esnaf Buluşmalarını her hafta “LONCA İş Buluşmaları” adıyla yapmaya karar verdik, hazırlıklarımız tamamladık ve 2019 yılı Aralık ayında başlıyoruz;

Toplantıların adını “LONCA İş Buluşmaları” koymamızın sebebi de toplantılarda her sektörü temsilen en fazla bir kişinin olması. Yani Mermerci, marangoz, Mobilyacı, Elektrikçi, Avukat, Sigortacı vb. her sektör ve alandan her gurupta bir kişi üye olabilir ancak her guruba Misafir olarak birden fazla aynı meslek sahibi gelebilir. Gelen Misafir Üye olmaya karar verirse daha önceden o gurupta aynı meslekten bir üye varsa yeni katılmak isteyen kendi mesleğinden kimsenin olmadığı gurupta yer alacaktır.

LONCA İş Buluşmaları Misafirleri ve Üyelerine neler kazandıracak?

Siyasete girmeden, dernek-vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarına karışmadan, hem sosyal bir etkinliğin içinde olmak, hem çevre edinmek hemde işini ve kendini tanıtmak ve geliştirmek için mükemmel bir ortam. Gelecek her Misafir ve Üyenin tanışırken vermek veya dağıtmak için yanında en az 50 adet kartvizitini ve/veya varsa broşür ve kataloğunu getirmesini öneriyoruz.  http://www.loncaisbulusmalari.com/%C3%BCyelere-faydalar

Toplantılarımızı kimsenin işinin randevusunun olmayacağı telefonlarının çalmayacağı zaman diliminde yapıyoruz; 06.30-09.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 06.30-07.00 arası kayıt ve çay-kahve atıştırmalık bölümü. 07.00-08.15 arası toplantı, 08.15-09.00 arası kahvaltı-sohbet-tanışma. Toplantıda herkesin önünde ismi yazıyor ve herkese toplantıya katılanların ismi-işleri ve iletişim belgilerinin ter aldığı liste dağıtılıyor. Toplantıda kendini tanıtmak için kalkan herkes listede kaçıncı sırada olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasını çok kısa ve öz tutmak zorunda ki herkese aynı süre veriliyor süre aşan zille uyarılıyor. Önlerindeki listeden ve konuşmalardan öncelikle ilişki kurmak istediği kişiyi tespit eden katılımcı kahvaltıda ve daha sonra ziyaret ederek bu kişiyle iş ilişkisini geliştiriyor. Bu kahvaltılar yepyeni iş anlaşmalarının eğer nasipte varsa yepyeni iş ortaklılarının temelinin atıldığı toplantılar oluyor.

Dinamik bir yapımız ve görevlendirmelerimiz var;

Her üyemizin her hafta en az bir üyemize iş gönderme-yönlendirme mecburiyeti var. Üyemizin bunu yapabilmesi için ise, her hafta en az bir üyeyi ziyaret etmek ve onun işini işyerini en ince detayına kadar öğrenmek zorunda ki ona referans olabilsin ve ona iş gönderebilsin ve yönlendirebilsin. Eğer üyemiz olursanız 70 kişilik grupta 69 kişi size iş iş gönderecek iş yönlendirecek. Herkes her hafta en az bir üyemize bir üyemize kazandırmak için çalışacağından ve buna mecbur tuttuğumuzdan, bir sloganımızda “Kazandır ki! Kazanasın!” oldu. Herkes karşısındakine kazandırmak için çabalarsa sizin karşınızdaki de sizin için çabalıyor demektir dolayısıyla hem sadece kendimizi düşünme bencilliğinden kurtulmuş, hem de başkalarına faydalı olmanın mutluluğunu ve manevi hazzını yaşamış olacağız.

Lonca İş Buluşmalarına MİSAFİR olmak için ne gerekli?

Sadece ticaretle uğraşan vergi levhası olan biri olmanız yeterli. Sanayici-Üretici-KOBİ-Tüccar-Tacir-Perakendeci-Sanatkâr-Zanaatkâr-sağlık sektörü-sigortacı-hizmet sektörü herkes bilinen isimleriyle yaklaşık 280 meslek ve ticaret alanında faaliyet gösteren her vergi levhasına sahip kişi-kurum ve kuruluş bu toplantılara katılabilir.

Ben açılmalıyım büyümeliyim yeni dostlar edinmeliyim yeni iş sahalarını keşfetmeliyim diyen herkesin katılabileceği bir yer burası. Burası kabuğuna sığmayanların veya kabuğunu kıramayanların yeri. Burası herkesin işine en yoğun en üst limitte odaklanıp karşısındakine, kendisine, ülkesine ve ülke insanına faydalı olabileceği bir yer.

Toplantılar neden en fazla 70 Kişi;

İlk toplantımızı yaptığımız 2016 Ocak ayında Esnaf Bülteni Dergisinin bir etkinliği olarak başladığımızı söylemiştim. Bu toplantıyı 25 kişi ile başlattık bu sayıyı az bulanlar oldu fakat saat 19.00 da başlayan toplantı saat 23.00’te bitmişti. Toplantı sonunda 50 kişi olsaydık sabaha kadar sürerdi diyenler oldu. Herkes çok büyük tat almış ve haz duymuştu. Çünkü herkese sınırsız konuşma hakkı ve birde onur konuğu vardı. O nedenle toplantı uzun sürüyordu. Şimdi ise herkesin en fazla 30 saniye ile 1 dakika arasında konuşma hakkı olacak. Her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanmış bir organizasyon bu. Üyelerimiz birbirini en ince detayına kadar ziyaretlerde tanıyacak. Bizde toplantıların kişi sayısının kısıtlı kalmasının sebebi de budur. Biz çok rahat bir şekilde 150-200 kişilik toplantılar yapabilecek kapasiteye sahip bir grubuz. Ancak 200 kişilik bir toplantıda herkese 1 dakika konuşma verseniz 200 dakika yani 3 saatten fazla bir süre yapar ki buda verimi düşürür ama 70 kişi 3 saatte çok faydalı bir toplantı gerçekleştirir. http://www.loncaisbulusmalari.com/davran%C4%B1%C5%9F-ve-etik-kurallar

Her ay, Ödüllerimiz ve Cezalarımız da var;

LONCA İş Buluşmaları üyeleri her hafta bir üyeyi ziyaret etme, bir üyeye iş yönlendirme ve bulunduğu guruba veya başka bir guruba misafir getirme mecburiyeti var. Bunu yapmayan veya en az yapan üyeye ceza, en çok yapana ise ödül var. Her hafta en az bir üyeye Kazandırmayan, ziyaret yapmayan, misafir getirmeyen üyenin cezası, bunları en fazla yapan üyeye bir hediye alıp herkesin huzurunda takdim etmek olacak. Böylece her ay en az görev yapanlar ile en çok görev yapanlar cezalandırılmış ve ödüllendirilmiş olacak.

İl dışı çalışmalarınız olacak mı?

İlk olarak hedefimiz İstanbul. Bütün ilçelerimizde gruplarımızı kurmayı hedefliyoruz. Bayrampaşa Avcılar ile başladık ama hedefimiz Beylikdüzü, Küçükçekmece, Büyükçekmece hatta 39 ilçenin tamamında gruplarımızı oluşturmak istiyoruz. Ardından illere yayılmak istiyoruz. Nihai hedefimiz en azından 81 ilimizin tamamında LONCA İş Buluşmalarını gerçekleştirmek.

LONCA İş Buluşmalarını tanımak ve denemek için ne yapmak lazım?

Çok basit; www.loncaisbulusmalari.com ‘u ziyaret ederek misafir olmanız için gerekli formu doldurmanız, ulaşım açısından size en uygun gurubu seçmeniz yeterli.

Bayrampaşa ve Avcılar Guruplarına Kayıtlarımız başlamıştır;

Seçtiğiniz gurupta 4 toplantıya katılmayı şart koşuyoruz! Çünkü sistemi ve faydalarını tam olarak yaşamanızı ve hiçbir eksik bilgi kalmasını istemiyoruz.

4 Kahvaltılı LONCA İş Buluşmasına katıldıktan sonra faydalarını yaşayarak gördüğünüz bu toplantıların daimi üyesi olmanızı isteyeceğiz.

4 Toplantı sonunda çevrenizin ve işinizin büyüdüğünü, kazancınızın arttığını gördüğünüz için daimi üyeliğe kendi isteğinizle geçeceğinize olan inancımız tamdır.

İŞİNİZ, İŞ BULUŞMALARINDA BÜYÜR…

Ellerimiz “üretim, istihdam, ticaret” için buluşsun…

İşimiz, işyerimiz, ülkemiz büyüsün…

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.